Jdi na obsah Jdi na menu

vrh B je na světě

23. 11. 2014

Absolvovali jsme to celé letos „již“ podruhé, ale zážitek je to stejně úžasný.

Není to tak dlouho, kdy jsme se rozhodli pro krásného Gorrana. A není to tak dlouho, co jsem se Zefi absolvoval 700km dlouhou cestu tam a 700km zase zpátky. A už vůbec to není tak dlouho, co jsme začali stříhat metr…

Dnes, 60 den po nakrytí, jsme se dočkali. Původně jsme očekávali „velký den“ až ve středu, ale Zefi se rozhodla, že nás nebude rušit v průběhu pracovního týdne a zvládne to všechno (jako loni) o víkendu – v neděli.

V sobotu byla Zefi na větší procházce a nic nenasvědčovalo tomu, že zítra to přijde. Tempo na procházce (kterou zařídila Veronika) nebylo závratné, vzhledem ke dvěma dětem. Zefi byla veselá, poskakovala a pobíhala jako kdykoli jindy. Dokonce se v jeden moment rozhodla, že sloví nějakou tu vysokou. Naštěstí poslouchá na slovo a Veroniky důrazné nesmíš, okamžitě zafungovalo.

V neděli ráno dostala Zefi svou denní dávku masa, tentokrát opět ochucenou o „voňavé“ držky. Veronika za mnou přišla s tím, že Zefi ty nové držky moc nejedou. To mě překvapilo, protože se nestává, že by jediný moment zaváhala. Po zkušenostech z loňského roku jsem si říkal, že by to mohl být jasný ukazatel. Ale přece jenom 60 den…

Když jsem přišel k výběhu, Zefi mě mohutně vítala. Bylo mi divné, že vyrazila z pod boudy. Že by další ukazatel? Po pár sekundách bylo vše jasné. Zefi bude rodit.

Jako tradičně si vybrala místo své krásné, zateplené, voňavé, barevné, vymazlené boudy, porod do písku pod kotcem. Ach jo… Vzhledem k poměrně nízké teplotě je to z našeho pohledu špatná volba. Ale Zefi a ČsV neporučíš. Jedině musím příští rok vykopat nějakou noru… Máme to už natrénované. Verunka obléknout věci na ven, zvětšit prostor pod boudu a čekat. Mezi tím jsme poklidili ve výběhu, zametli boudu a to bylo vše, co se dalo stihnout. Šlo to hladce a rychle. První štěňátko pod kotec a následně přesun do boudy. Zbytek už si ošéfovala Zefi sama. Od nás jen chce, abychom jí byli na blízku, a to je všechno. Během chvilky bylo na světě druhé štěňátko a za další půl hodinu další dvě.

poprve-spolu.jpg

Ještě ráno jsme se bavili o tom, že to letos vypadá tak na jedno štěňátko, max. dvě. Dokonce jsme se šli podívat na internet, co že to vlastně ta falešná březost je a jak se to dá poznat. Zefi vypadala před porodem naprosto v kondici, jako když se pořádně nají. Neměla vůbec velké břicho, energie měla na rozdávání a chuť k jídlu pořád stejnou.

Tak máme 4 štěňátka. Všechna jsou zdravá a vypadají dokonce větší než loni.

Zefi jako vzorná matka všechny důkladně olízala, dala jim napít a vytrvale zahřívala. Tak uvidíme, kolik bude holek a kolik kluků. Nikomu to zatím neříkejte, ale vypadá to, že si jedno necháme.

starostliva-matka.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Vrh B

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář