Jdi na obsah Jdi na menu

Degenerativní Myelopatie

14. 11. 2011

DM způsobuje degeneraci bílé hmoty v míše. Bílá hmota je část míchy odpovědná za předávání informací mezi tělem a mozkem. DM je choroba, která vyústí v postupné ochrnutí pánevních končetin. Je to onemocnění staré a objevuje se  v několika plemenech psů.

První věc, kterou může majitel vidět, je "tahání" zadních noh. Později se paralýza stává progresivní a na konci také postihuje  životně důležité orgány, které přestávají správně fungovat. Obvykle je průběh nemoci pomalý a bývá někdy v počátcích veterináři zaměňován s projevy DKK, artrózou či artritidou. Postihuje však i na první pohled zdravá zvířata, hodnocená často DKK 0-0, nemoc nemá nic společného s kyčelními klouby!

Tato strašná nemoc se objevuje přibližně ve věku osmi let. Celý proces může trvat až tři roky. DM je bohužel v současnosti neléčitelná choroba, vždy končí smrtí zvířete. DM způsobuje také deformaci nervů. Pokud si chcete být jisti, nechte si psa otestovat.

 

Video čsv s DM (jen pro silné povahy):

-postižený jedinec-

-po 4 měsících-


Testování na DM zatím není povinná, ale v zájmu chovatelů by mělo být uskutečnění pouze takových spojení, kdy je alespoň jeden z rodičů testovaný a prostý zmutovaného genu. Jiná obrana proti této nemoci neexistuje. Podle odhadů a dosavadních výsledků u testovaných zvířat se můžeme domnívat, že v populaci ČSV bude přibližně 50–60% psů zdravých, 40% přenašečů a (možná) 5-10% psů nemocných.


Pes může být:

Zdráv – genotyp: N/N - prostý zmutovaného genu „Free“

Zdráv (přenašeč) – genotyp: N/DM - nositel zmutovaného genu „Carrier“

Nemocný – genotyp: DM/DM - postižen nemocí „Affected"


 

Katedra genetiky a šlechtění České zemědělské univerzity v Praze zahájila výzkumnou práci na téma Degenerativní myelopatie u československého vlčáka. V průběhu roku 2011 se odebírají vzorky DNA od co možná největšího počtu psů a fen (velké klubové akce, na kterých se sejde značný počet psů).